Zážitkový kurz první pomoci

Ve čtvrtek 18. ledna jsme uskutečnili další z řady projektů školní družiny. Po náročných přípravách a ve spolupráci s členy sdružení Fabiánovo údolí, z. s. si žáci vyzkoušeli své reakce a dovednosti při blízkém setkání s velmi reálně se tvářícím zraněním.

Maskérka Šárka na kůži čtyř figurantek z 6. A vytvořila popáleniny a zlomeniny pro děti z 1. a 2. třídy, řezná zranění i mnohem závažnější poranění až po amputaci končetiny pro zachránce z 3. a 4. třídy. Každá „zraněná“ měla nablízku svého „anděla strážného“, který zachráncům radil, jak postupovat.

K vidění byly snad všechny možné reakce od počáteční naprosté bezradnosti a následného pečlivého ošetřování přes vyděšení, které se při setkání se závažným poraněním dá pochopit, až po lhostejnost. Nakonec byli zranění transportováni pomocí nosítek na „ošetřovnu“, kde andělé s profesionálním záchranářem postupně zhodnotili počínání skupin. Na úplný závěr ještě pro pobavení Šárka děti na přání přetvářela na „zombíky“.

Můžeme si přát, abychom se do podobných situací nedostali, realita nám je ale občas do cesty přinese. Pak se vyplatí, když si někdo vzpomene - na takové školní odpoledne.

Bc. Marta Widlová

Zážitkový kurz první pomoci děti a záchranáři andělé