Projekty tříd

Válec a kruhy nejen v obilí

Projekt v 9. ročníku

Při výuce kruhu a kružnice žáci jmenovali, kde se mohou setkat s kruhem. Jednou ze zajímavých informací byly i kruhy v obilí, které působí trochu tajemně. Vytváří je příroda, lidé nebo UFO? Hned byla hodiny matematiky pestřejší a pro žáky zajímavější, proto se kreslením kruhů v obilí žáci také zabývali v hodině výtvarné výchovy. Od kruhu je blízko k válci, i ten žáci využili k výtvarné činnosti a zakomponovali ho do svých uměleckých děl. Během hodin matematiky se žáci seznámili s využitím Thaletovy kružnice při konstrukcích, svýma rukama vymodelovali válec, vlastně nádobu na popcorn, u které zjistili její rozměry a poté vypočetli její objem a povrch.  Praktickým cvičením odvodili přibližnou hodnotu p rýsováním několika kruhů. Spoluprací ve skupinkách postupně během probíraných kapitol odvodili vzorec pro obsahu kruhu, dále pak i objem a povrch válce. V programu geogebra se naučili rýsovat nejen tečny ke kružnicím. Přesnost, pečlivost a originální nápady se nám v životě hodí a jsou třeba k jakékoliv práci.

Válec a kruhy nejen v obilí  Válec a kruhy nejen v obilí